Kordyceps

Kto powinien wprowadzić do swojej rutyny Kordyceps?

Podobnie jak większość grzybów funkcjonalnych, Cordyceps w niczym nie przypomina grzybów, które można zobaczyć w lokalnym sklepie spożywczym, a nawet wyrastających z ziemi w lokalnym parku. Tradycyjni uzdrowiciele i medycyna tybetańska od wieków stosują Cordyceps w leczeniu wielu różnych dolegliwości, od zwykłego przeziębienia po raka. W rzeczywistości pierwszymi ludźmi, którzy odkryli zalety Cordycepsu, byli lokalni pasterze, którzy zauważyli, że ich zwierzęta stają się silniejsze po zjedzeniu grzybów.

Wydajność poznawcza

Zwiększający energię wpływ Cordycepsu jest nie tylko przydatny do sprawności fizycznej, ale także pomaga utrzymać umysł włączony i skoncentrowany. Cordyceps bezpośrednio stymuluje ośrodkowy układ nerwowy i nadnercza w celu wspierania stałego uwalniania energii. Tak jak zwiększa to energię dostępną dla reszty ciała, wzmacnia również mózg. Badania wykazały, że zwiększony pobór tlenu w mózgu pomaga zwiększyć przepływ krwi do komórek mózgowych i zwalczyć zmęczenie psychiczne. Wykazano, że Cordyceps poprawia wiele aspektów funkcji poznawczych, w tym zdolność uczenia się i pamięć. To z kolei może pomóc w zwiększeniu jasności umysłu, wyeliminowaniu mgły mózgowej i poprawie produktywności.

Wytrzymałość i wytrzymałość

Wykazano, że Cordyceps przyspiesza produkcję ATP (trójfosforanu adenozyny) w mózgu. ATP jest walutą energetyczną komórek, a jego większa ilość w obiegu oznacza, że energia jest dostarczana do tkanki mięśniowej wydajniej, poprawiając wydajność ćwiczeń. Dowody naukowe wykazały, że suplementy diety Cordyceps mogą pomóc w zwiększeniu wyników sportowych poprzez poprawę wytrzymałości i wytrzymałości. Jedno z badań wykazało również, że uczestnicy, którym podano Cordyceps, poprawili swoje VO2 max (miara poboru tlenu, która ściśle koreluje z poziomem sprawności) aż o 10%. Cordyceps jest również korzystny dla ogólnego zdrowia serca ze względu na ich naturalne działanie przeciwzapalne i kardioprotekcyjne. Pokazuje to dalszy potencjał grzybów w zakresie zwiększania sprawności fizycznej poprzez poprawę zdrowia serca i krążenia.

Zdrowie mózgu

Cordyceps ma funkcję neuroprotekcyjną, pomaga zapobiegać uszkodzeniom i chronić mózg. Korzyść z kordycepsu dla zdrowia mózgu może pomóc zminimalizować wpływ starzenia, a tym samym zmniejszyć ryzyko związanego z wiekiem pogorszenia funkcji poznawczych, w tym wystąpienia takich chorób, jak demencja i choroba Alzheimera. Grzyby te wykazały również potencjał pomagania ludziom w wyzdrowieniu po urazie mózgu, poprzez zwiększenie przepływu krwi do uszkodzonych komórek mózgowych. To wczesne dni dla tych badań, ale jak dotąd eksperci widzieli obiecujące wyniki w badaniach na małą skalę.