Instalacja klimatyzacji

Klimatyzacja z funkcją grzania – jak działa jednostka z odwróconym cyklem?

Klimatyzacja z odwróconym cyklem to system, który wykorzystuje technologię cyklu odwróconego zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia domu. To w zasadzie dwa systemy w jednym. Klimatyzator z odwróconym cyklem zasadniczo umożliwia odwrócenie cyklu chłodzenia jednostki klimatyzacyjnej (stąd nazwa „cykl odwrócony”), aby wytwarzać ciepło zamiast chłodzenia. Gdy jednostka z cyklem odwróconym jest w trybie chłodzenia, działa jak normalny klimatyzator.

5 wskazówek dotyczących korzystania z klimatyzatora do ogrzewania

Teraz, gdy omówiliśmy podstawy, oto kilka wskazówek, jak używać klimatyzatora do ogrzewania domu.

  1. Wyczyść klimatyzator: Po pierwsze, dobrze wyczyść klimatyzator. Filtry wewnętrzne klimatyzatorów mają tendencję do zbierania kurzu i innych nieprzyjemnych cząstek, które mogą powodować pleśń i stanowić zagrożenie pożarowe, gdy do mieszanki zostanie wrzucone ciepło. Sprawdź w instrukcji obsługi instrukcje dotyczące czyszczenia.
  2. Wybierz odpowiednią temperaturę: Zaprogramuj klimatyzację, aby utrzymać temperaturę w domu między 18 a 20 stopni. Każdy stopień powyżej tej wartości może zwiększyć zużycie energii nawet o 10%.
  3. Przełącz na tryb automatyczny: nie ustawiaj trybu ogrzewania i zapomnij. Włącz również tryb automatyczny. Ta funkcja umożliwia klimatyzatorowi utrzymanie żądanej temperatury. Dzięki temu wentylator pracuje przez najkrótszy czas przy najniższej prędkości, aby zaoszczędzić energię.
  4. Skieruj żaluzje w dół: Zapewnia to optymalną cyrkulację powietrza w domu zimą, ponieważ gorące powietrze unosi się. Nie zapomnij przenieść ich z powrotem latem.
  5. Oddaj swoje urządzenie do serwisu: Niektórzy producenci zalecają serwisowanie raz w roku, aby zapewnić jego płynną i jak najbardziej energooszczędną pracę. Ma to na celu uniknięcie kosztowniejszych napraw na torze. 

Zamiast wykorzystywać energię do wytwarzania ciepła, klimatyzatory z odwróconym cyklem (powszechnie znane również jako pompy ciepła) po prostu pompują ciepło z powietrza zewnętrznego i wprowadzają je do środka. Jednostki z odwróconym cyklem wytwarzają ciepło za pomocą czynnika chłodniczego i zewnętrznej wężownicy do pochłaniania ciepła z zewnątrz, które jest następnie pompowane przez sprężarkę do skraplacza jednostki wewnętrznej w celu ogrzania domu. Dodatkową zaletą klimatyzatorów z odwróconym cyklem jest to, że mogą one również filtrować i osuszać powietrze w domu.