Pompa ciepła basenowa

Pompa ciepła basenowa a słoneczne grzanie 

Słoneczne podgrzewacze basenowe służą do podgrzewania wody w basenie w letnim sezonie pływackim i miesiącach barkowych (od 6 do 9 miesięcy w Australii). Podgrzewacz słoneczny składa się z kolektora słonecznego, który zbiera ciepło słoneczne i przekazuje je do wody. Kolektor można zamontować bezpośrednio na dachu lub postawić na sąsiedniej konstrukcji, takiej jak weranda lub pergola.

Co wybrać? 

Kolektory słoneczne zazwyczaj składają się z czarnych rurek ułożonych w szereg pętli, przez które przepływa woda. Zazwyczaj są one ustawione pod kątem skierowanym w stronę słońca, aby zbierały jak najwięcej światła słonecznego w ciągu dnia. Odpowiednio ustawione i konserwowane urządzenia te zapewnią znaczne ilości darmowej energii do ogrzewania basenów przez cały sezon kąpielowy. Słoneczne podgrzewacze basenowe to najlepszy sposób na utrzymanie ciepłej wody bez użycia paliw kopalnych lub energii elektrycznej z sieci. Odwiedź: https://sklep.vivapool.pl/pl/c/Pompy-ciepla/17.

Chociaż podgrzewanie basenu może wydawać się kosztownym przedsięwzięciem, warto zauważyć, że grzejnik basenowy jest koniecznością w większości klimatów w Australii i jeśli chcesz często korzystać z basenu. Aby wybrać najlepszą opcję ogrzewania basenu, należy spojrzeć na:

  • czy chcesz pływać tylko w sezonie pływackim (miesiące letnie i barkowe) czy przez cały rok,
  • wielkość twojego basenu,
  • początkowy koszt instalacji systemu oraz
  • bieżące koszty ogrzewania i wydajność systemu.
  • Na podstawie tych pytań możesz wybrać najlepsze rozwiązanie do ogrzewania basenu:
  • Słoneczne podgrzewacze basenowe są najbardziej opłacalne i szybsze niż pompy ciepła do ogrzewania basenu. Latem mogą ogrzać Twój basen trzy razy szybciej niż pompa ciepła i to za darmo. Jednak można z nich korzystać tylko w sezonie kąpielowym i gdy dostępna jest energia słoneczna.
  • Basenowe pompy ciepła są droższe w eksploatacji w porównaniu do słonecznych podgrzewaczy basenowych, jednak nadal są bardziej wydajne niż gazowe podgrzewacze basenowe. Można je również stosować przez cały rok do podgrzewania basenu oraz dla tych, którzy chcą pływać na co dzień lub w celach terapeutycznych.
  • Jeśli masz grzejnik gazowy, sprawdź, czy był on konserwowany co roku zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli nie, rozważ wymianę na nowszą wersję elektrycznej pompy ciepła, która wymaga mniej konserwacji i jest bardziej wydajna.

We wszystkich przypadkach użycie przykrycia basenu jest najlepszym sposobem na zminimalizowanie kosztów ogrzewania basenu i utrzymanie go w cieple.