żłobek Centrum Kraków 

Żłobek Centrum Kraków – jak wybrać placówkę?

Niezależnie od tego, czy pracujesz w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin, czy po prostu potrzebujesz dla siebie kilku godzin tygodniowo, prędzej czy później prawdopodobnie będziesz potrzebować opieki nad dzieckiem. Ale zanim zaczniesz się obawiać pozostawienia dziecka w czyichś rękach, wiedz, że nie jesteś sam. Ponad 12 milionów dzieci w wieku poniżej 5 lat korzysta z pewnego rodzaju opieki nad dziećmi, a badania wykazały, że pozostawienie dziecka pod opieką dobrej jakości może mieć pozytywny wpływ – społecznie, emocjonalnie i poznawczo.

Dziecko w jakim wieku zapisać do żłobka? 

Jeśli skorzystasz z pomocy członka rodziny lub zdecydujesz się zatrudnić nianię, możesz rozpocząć opiekę nad dzieckiem w dowolnym momencie. Ale jeśli chodzi o żłobki, niektóre placówki mają minimalne wymagania wiekowe, co oznacza, że nie przyjmują niemowląt dopóki nie osiągną określonego wieku. Musisz upewnić się, że opieka dzienna, którą rozważasz, pasuje do harmonogramu powrotu do pracy.

Przedszkole to placówka licencjonowana przez państwo, w której rodzice podrzucają swoje dzieci (głównie niemowlęta, małe dzieci i przedszkolaki) na pół lub całe dni, w zależności od opcji harmonogramu ośrodka. Są to często duże ośrodki, które grupują dzieci według wieku w klasach, podobnie jak w szkole.

Dlaczego warto?

Opieka dzienna to świetny wybór, jeśli masz pracę o stałych, stałych godzinach. Ośrodki opieki dziennej oferują dziecku zorganizowany dzień z czasem na zabawę na świeżym powietrzu, naukę, posiłki i drzemki. Socjalizacja to duży plus. Opiekunowie są często określani jako „nauczyciele” i albo pracują, albo ukończyli studia w zakresie edukacji wczesnoszkolnej lub podobnej dziedzinie. Niektóre żłobki pełnią jednocześnie funkcję przedszkoli, więc gdy Twoje dziecko ma 2 lub 3 lata, może przejść do bardziej formalnego programu nauczania.

Wady opieki dziennej

Środowisko grupowe działa dobrze dla wielu dzieci, ale jeśli Twoje dziecko potrzebuje indywidualnej uwagi, aby dobrze się rozwijać lub ma specjalne potrzeby i wymaga dodatkowego nadzoru, opieka dzienna może nie być najlepszym wyborem. Jeśli myślisz, że trudno byłoby ci usłyszeć, jak twoje dziecko, które uczyło się nocnika, miało wypadek lub że organiczne krakersy, które starannie pakowałeś na jej przekąskę, jakoś nigdy nie wydostały się z jej małego plecaka, to może nie być dla ciebie droga . Ponadto, ponieważ stawki dotyczą jednego dziecka, koszt może być zaporowy dla dwojga (lub więcej) dzieci, nawet przy zniżce dla rodzeństwa.