Historia dzieł sztuki Michała Anioła

Michelangelo Buonarroti, włoski malarz, rzeźbiarz, poeta i architekt, jest uważany za jednego z najwybitniejszych artystów wszechczasów. 

Najsłynniejsze dzieła sztuki Michała Anioła

Jego najsłynniejsze dzieła to: Kapłańska Pieta, monumentalny pomnik pamięci świętego Piotra w Rzymie oraz Sixtina, dekoracja słynnej kaplicy w Watykanie. Inne znane dzieła Anioła to: 

– „David” – jeden z najsłynniejszych pomników w Firenze;

– „Powrót Izydora” – jedna z dekoracji ściennych w Kaplicy Sykstyńskiej; 

-„Proroctwo Jeremiasza” 

– „Tetradrachm z wizerunkiem Herkulesa” – moneta wybita w Atenach w 1502 roku. Jego dzieła sztuki obejmują rzeźby, freski i malarstwa. Znane są takie dzieła jak „Pomnik Dawida”, „Sąd Ostateczny” i „Pieta”. Pomnik Dawida to rzeźba, która przedstawia Dawida jako młodego chłopca, który stoi na czele pomnika. 

Rzeźby jako dzieła sztuki Michała Anioła 

Rzeźba jest uważana za jedno z najbardziej doskonałych dzieł sztuki wszechczasów. Sąd Ostateczny to fresk, który przedstawia sąd ostateczny. Fresk jest uważany za jedno z najważniejszych dzieł sztuki Michała Anioła. Pieta to rzeźba, która przedstawia Marię trzymającą ciało Jezusa na kolanach. Rzeźba jest uważana za jedno z najbardziej wzruszających dzieł sztuki wszechczasów. Inne znane dzieła sztuki Michała Anioła to „Męka Pańska” i „Cztery Słońce”. Michelangelo Buonarroti urodził się 6 marca 1475 roku w miejscowości Caprese Michelangelo, w Toskanii. Jego ojciec, Lodovico Buonarroti, był urzędnikiem w służbie książęcej, a matka, Francesca Neri, pochodziła z bogatej rodziny florenckiej. 

Kiedy Michał Anioł zaczął tworzyć dzieła sztuki 

Michelangelo miał dwóch braci i trzech siostry. W wieku 10 lat Michelangelo został wysłany do szkoły gramatycznej, a następnie do szkoły średniej. W tym czasie jego ojciec postanowił wysłać go do pracy w warsztacie rzeźbiarskim swojego kuzyna, Andrea del Verrocchio. Tam Michelangelo poznał takich wybitnych artystów jak Leonardo da Vinci czy Lorenzo di Credi. W wieku 14 lat Michelangelo opuścił szkołę i całkowicie poświęcił się pracy w warsztacie. Jego pierwszym większym dziełem była rzeźba pt. „Początek życia”. W wieku 21 lat Michelangelo otrzymał zlecenie na rzeźbę „Davida”. Był to jego pierwszy wielki sukces. Rzeźba „David” przyniosła mu sławę i uznanie, a także zapewniła mu stałe zamówienia na kolejne dzieła. W roku 1508 Michelangelo został wezwany do Rzymu przez papieża Juliusza II. Tam wykonał jedno ze swoich najsłynniejszych dzieł – fresk „Sąd Ostateczny”. Następnie pracował nad kopułą kościoła św. Piotra. W latach 1513-1516 Michelangelo wrócił do Florencji. Tam stworzył swoje najsłynniejsze dzieło – rzeźbę „Pieta”.