Kalkulacja leasingu samochodowego

Kalkulacja leasingu samochodowego 

Obliczanie własnej raty leasingowej co do grosza jest nierealne: podatki i opłaty różnią się w zależności od regionu, a opłaty dodatkowe mogą różnić się w zależności od marki. I bez względu na to, jak bardzo się starasz, masz prawie gwarancję, że pominiesz niektóre opłaty z równania. Ale można podejść całkiem blisko.

Co to jest leasing samochodowy?

Dzierżawa to umowa, w ramach której jedna strona przenosi użytkowanie czegoś (działki gruntu, budynku, usługi lub innego przedmiotu) na inną stronę przez określony czas w zamian za zapłatę pieniędzy, zwykle okresowo. W przypadku leasingu samochodu przedmiotem przewożonego jest sam pojazd. Różnica między leasingiem a finansowaniem polega na tym, że przy finansowaniu kupujesz pojazd na własność, a przy leasingu zwykle nie jesteś właścicielem pojazdu. O ile umowa nie przewiduje opcji zakupu samochodu na koniec okresu obowiązywania umowy, musisz zwrócić go leasingodawcy. Dowiedz się więcej: https://mylease.pl/kalkulator-leasingowy.

Kierowcy, którzy wolą wynajmować zamiast kupować, robią to z kilku głównych powodów. Po pierwsze, mogą jeździć nowszym pojazdem, który pozostaje na gwarancji przez cały okres leasingu i dlatego rzadko wymaga czegoś więcej niż rutynowej konserwacji. Po drugie, miesięczne opłaty za leasingowany pojazd są zwykle mniejsze niż za zakupiony pojazd. To dlatego, że opłaty leasingowe są oparte na amortyzacji wartości pojazdu w trakcie okresu leasingu, a nie na pełnej wartości pojazdu. Dzięki temu kierowcy mogą wydzierżawić pojazd, który jest ładniejszy i droższy niż ten, na którego zakup było ich stać.

Koszt leasingu

Leasing ma też wady. Jednym z nich jest to, że w ciągu życia leasingobiorcy prawdopodobnie wydadzą więcej na swoje pojazdy niż kupujący. Inną wadą jest to, że pod koniec okresu leasingu leasingobiorca musi zwrócić leasingowany pojazd (lub kupić go na podstawie umowy opcji zakupu) i odejść bez żadnego kapitału własnego w pojeździe. Koszt jest zawsze podstawą, a jeśli chodzi o obliczenie kosztu leasingu samochodu, może to być trochę skomplikowane. Dlatego ważne jest, aby mieć dobrą podstawową wiedzę na temat warunków używanych w umowie najmu. Kiedy siadasz ze sprzedawcą, aby przejść przez proces najmu.